Něco málo ze statistiky:

  • V ČR rostly v loňském roce ceny nemovitostí nejrychleji z celé EU
  • Češi mají na bydlení zapůjčeno více než 1,1 bilion korun
  • 20 % Čechů má finanční rezervu jen 10 000,- Kč

Nová pravidla pro půjčky podle ČNB:

  • Banka vám půjčí maximálně 9-ti násobek čistého ročního příjmu. Máte-li čistý příjem 15.000,- Kč, banka vám půjčí maximálně 1.620.000,- Kč (15.000 x 12 x 9).
  • Vaše splátka nesmí být více, než 45 % vašeho čistého příjmu. Při čistém příjmu 15.000,- Kč, splátka se musí vejít do 6.750,- Kč / měsíc.
  • Už delší čas platí, že banka vám smí půjčit max. 90 % tržní hodnoty nemovitosti.

Je to dobře, nebo špatně?

Žadatelé o hypotéku a někteří realitní makléři to mohou považovat za házení klacků pod nohy. Jenže snadné půjčování a nepřiměřený růst cen nemovitostí odstartoval celosvětovou krizi v roce 2008. Tato opatření jsou tedy podle mého názoru rozumná. Nová krize by totiž postihla nás všechny. Je otázkou, zda tato opatření budou stačit. A zda se neobjeví způsoby jak opatření obcházet. Ale to ukáže čas.

Sníží se ceny nemovitostí?

Pravděpodobně ne. Lze očekávat pomalejší růst cen, následně stagnaci a až po delším čase případně i snižování. Záleží samozřejmě na typu nemovitosti a především lokalitě. Byt v Praze na Václaváku rozhodně nezlevní. S cenou sídlištního bytu na periferii tato opatření možná něco změní.

A doporučení na závěr?

Tady je každá rada drahá. Snad jen toto; kdo chce kupovat nemovitost a má příjmy, které možnost hypotéky sníží, měl by urychleně se pro něco rozhodnout. Ceny nemovitostí rozhodně se v dohledné době nebudou snižovat a po platnosti nových opatření bude problém získat dostatek financí. A v návaznosti na tato opatření se dá i předpokládat růst úrokových sazeb. Pochopitelně, rozhodnutí musí být uskutečněno až po důkladném zvážení vlastní celkové finanční situace.